sz
Szeptember a tjfun idszak jegyben telik, majd oktberben visszatr a mg kellemes, br mr kiss zimanksabb id. A hidegebb id bekszntvel a fk levelei elszr vrsben izzanak, majd az aranyat is megszgyent srgba borulnak. A rizst s ms gabonanvnyeket is ekkor aratjk le. A rgmltra emlkezik az egsz sziget. Ezt mutatjk a fesztivlok is, mint pldul a Toshogu Shrine Fesztivl s a Kyotoi Jidai Matsuri. Ugyan is ezeken az emberek si kosztmket viselnek, hogy mg jobban feleleventhessk az elml idket.
Egyre tbb szi zldsg s gymlcs tnik fel az rusoknl, s mindkzl a legtbbre becslt (gy a legdrgbb is), a Matsutake gomba. sszel eszik a legtbb csukt (Samma) s makrlt (Saba).
Szeptember 1.
Katasztrfavdelmi nap
Ezen a napon Japn szerte a katasztrfa elhrtst gyakorolja. Megtanulnak vdekezni egy esetleges fldrengs, tzvsz, vagy ms katasztrfa ellen.
1923-ban ezen a napon volt a nagy kanti fldrengs, amely fl Tokit romba dnttte.
Szeptember 3. htfje
regek napja (keiro no hi)
(2003 – a Happy Monday System – eltt szeptember 15-re esett ez az nnep.
1966 ta tartjk nyilvn, mikor is elfogadtk az idsek szocilis biztonsgt garantl trvnyt.
Szeptember 23.
Az sz kezdete (shubun no hi)
Az elhunytak srjait szoktk megltogatni e napon (ohigan).
Oktber 2. htfje
Az egszsg s a sport napja (taiiku no hi)
(2000 eltt oktber 10-re esett ez az nnep…ki lehet tallni ki kotnyeleskedett bele…ht persze, hogy a Happy Monday System.)
1966-ban iktattk be az 1964-es olimpiai jtkok tiszteletre.
Oktber 22.
Korok nnepe (dzsidai macuri)
A kjti Heian-szently nnepe, a vros egyik legnagyobb turistaltvnyossga, amikor a japn trtnelem klnbz korszakainak (s nevezetes figurinak) sznpomps kosztmeit visel menet a volt kjti csszri palota fkapujtl az 1895-ben ptett Heian-szentlyhez vonul.
November 3.
A kultra napja (bunka no hi)
Ezen a napon a szabadsg, a bke s termszetesen a kultra fontossgt hirdetik az orszgban
November 15.
A 3, 5 s 7 vesek napja (Shichi Go San Matsuri)
Ez a nap a 3, 5 ill. 7 ves fik s lnyok napja. Sajnos nem tudok egyrtelm magyarzattal szolglni, hogy mirt pont ezeket a szmokat vlasztottk. Leveleztrsaim szerint az els magyarzat a helyes, de n internetes forrsok alapjn talltam egy msik lehetsges magyarzatot is a szmokra. Mind a kett elmlet nagyon rdekes.
Rgen a fik s lnyok hajt 3 ves korukig leborotvltk. A fik 5 ves koruktl viseltek hakamt (fi kimonfle). A lnyok 7 ves koruktl viseltek obit, szles vet a kimonhoz. Manapsg az ilyen kor gyerekek ekkor kapnak kimont, nagy csaldi fnykpezkeds zajlik (tbb hnappal elbb be kell jelentkezni a fotshoz) s elmennek a shinto szentlybe.
Msik magyarzat ezekre a szmokra a babona. Ezek a szmok ma is szerencst hoznak a japnok szmra. A feudlis japnban nagy volt a gyermekhalandsg (akkor azt hittk, hogy a dmonok viszik el a gyerekek lelkt), aztn az orvostudomny fejldsvel ennek a szma cskkent, viszont a japnokban tovbbra is megmaradt a babona. gy, ha a gyermek elri a 3-5-7 ves kort, a szlk elmennek vele egy szentlyhez, s megksznik az isteneknek, hogy vigyztak r. Szoks ilyenkor, hogy vesznek a klknek egy csomag cukrot (chitose-ame), egy mini daru-madrral s egy teknssel, amik a hossz letet szimbolizljk. Fontos, hogy ezen a napon csak a 3 s 5 ves fikat szabad elvinni s a 3 s 7 ves lnyokat.
November 23
A munka napja (kinro kansha no hi)
Amikor az emberek ksznetet mondanak egymsnak s a kamiknak a j munkrt s annak gymlcsrt. Azrt vlasztottk ezt a napot, mert a csszr is sidk ta ekkor mutatja be az j rizstermst a menny s a fld istensgnek.
|