A kimon zsiai kzvettssel vlt Japn nemzeti viseletv, s szmos vltozson ment keresztl. Az els kimon-szer viseletek a Yamato korszakban (Kr.u.250-710) jelentek meg a nk krben, ezt akkor kinu-mo nvvel illettk, s leginkbb egy redztt, fldig r selyemszoknybl, illetve hossz ujj felsrszbl llt. Ez leginkbb koreai hatsra utal.
A Nara korban (710-784-ig) megindult az intenzv kereskedelmi viszony Knval, gy az orszgban ers knai hats figyelhet meg mind a kpzmvszetekben, mind a kultrban - gy a viseletekben is. A hlgyek a knai udvari etikett szerint ltztek, amely eltrbe h elyezte a szneket s a virgmintkat; a frfi viselet pedig leginkbb a test alakjnak mind robusztusabbnak val feltntetst szolglta: b szr nadrgok s b ujj ingek voltak divatosak, amelyeket az zleteknl szktettek, ezltal „puffostva” az anyagot.
Az igazi ttrst a kimon trtnetben mgis a Heian-kor (794-1192) hozta. Az ltzkdsi szoksokat a kilencedik szzad derekig a Tang dinasztia udvari viseletei diktltk: ezeket msoltk az elkelk, az ruhikat pedig a szolglk. A viszonylag bks idszakban virgzott az udvari let, a szerelmi lra, s a fokozott eszttikum irnti hajlam, amely elssorban a ruhk minsgnek ugrsszer javulsban, s az eltlzott mretekben nyilvnult meg. A korszak ni kimonjnak neve junihitoe ( 十二単, kana じゅうにひとえ), amely legalbb tizenkt kntsbl llt, de rangtl s gazdagsgtl fggen akr a hsz rteget is elrte. Mindehhez hossz, simra fslt hajviselet (tarekami) trsult, a konty s a hajdszek nem voltak ismertek.
A Heian-kor ms mdon is rtette blyegt a ksbbi divatra: ekkor vlt szokss, hogy a frfiak is felsruhzat gyannt hordjk azt a kntst, amely a junihitoe legfels rtegt kpezte, s ltalban a legdszesebb volt (valamint a legnagyobb is, hiszen az sszes tbbit be kellett fednie). Hogy elegnsabb benyomst keltsen, a knts aljt henger formban vastagtottk meg s varrtk fel - ez lett az eldje a ksbbi eskvi kimonknak (uchikae), illetve a sznhzi kimonknak is. A „heian-kori hlgyek” mig npszer kimon minta.
A Kamakura (1192-1333) s Muromachi (1336-1573) korszakban kvetkezett be a szamurjok felemelkedse. A ruhkat korszersteni kellett, gy a sok egymsra borul rteg s lefel bvl fazon helyett az egyenes, minl praktikusabb szabs lett divatos. A Muromachi korszakban lte Japn a kzpkor legszegnyebb veit, gy a ruhk kialakt sra az anyaggal val sprols jellemz. A frfi (szamurj) viselet neve hitatare, ez formjban mr ersen emlkeztetett a mai kimonra.
Az Edo-korban (1600-1867) az orszg felllegzett a polgrhbors vek utn, gy ismt volt lehetsg a mvszeteknek hdolni. A hajviseletek ekkor kezdtek egyre bonyolultabb formkat lteni, illetve a sznjtszs, valamint a gsa-letmd elterjedsvel az ltzkds kifejezbb vlsa is megfigyelhet. A frfiak kztt elterjedt a hakama (袴, egyfajta b szr nadrg, amit legtbbszr a kimon fl vettek) viselete, amely ksbb praktikus okokbl (lovagls) nll viselett vlt. A szamurjok felesgei s az udvarhlgyek, hogy szellemisgben elklnljenek az „nmagukat rul”, a kimont reklmtblnak hasznl prnptl, egyszn, leginkbb fehr kimonkat hordtak, azok fl pedig drga uchikae-kntst.
Ugyancsak az Edo-korra tehet a kimonfestsi eljrsok elterjedse, elssorban a yuzen-zome technik, amely leginkbb a stencilezshez hasonl. Az elegns kimonk egyltaln nem, vagy alig voltak dsztve, a kevesebb-tbb elve alapjn; ugyanakkor a paraszti lakodalmakban, vagy az egyszerbb np krben npszerek voltak a sznes s eltlzott mintk is. 
Az Edo-korszak vgn mr rezni lehetett a vltozs szelt, s Japn az eurpai forradalmi hullm utrezgseknt megbuktatta a sguntust, helyrelltva a csszrsgot, s j, virgz korszakot ktve ezzel Meiji (1868-1912) nevhez. A kimon elnyerte mai formjt, s elssorban a kioti gsk hagyomnyrzsnek ksznheten ma csaknem mindent tudni lehet a korabeli kimonvisels jellegzetessgeirl s jelkprendszerrl. Inkbb a motvumok gazdagodsrl van sz, mintsem a kimon formai vltozsrl. A kimonhoz kaphat kellkek s kiegsztk trhza ugyancsak hatalmasra bvlt.
Az ezt kvet Taisho-kor (1912-1926) kimoni szolgltak mintul az egsz huszadik szzad kimonviseletnek. A msodik vilghbors veresg s a nyugati hats kvetkeztben a kimon elszr a frfiak krbl tnt el teljesen, majd lassan a nk is nyugati stlus ruhra cserltk az utcai viseletet, noha otthon, s klnsen nyron szvesebben hordtk a szmukra knyelmes, megszokott ruhikat.
Napjainkban a kimon mr kizrlag alkalmi viseletnek szmt: a gyerekek a sichi-go-san (sz szerint: ht-t-hrom, az ennyi ids gyerekek nnepe japnban, amikor elviszik ket a legkzelebbi temp lomba, s hagyomnyosan megnneplik, hogy „megrtk ezt a kort”) alkalmval viselnek csak kimont. A felnttek kzl a lnyok a Seijin-no-Hi (a felnttkor elrkezte, minden vben janur msodik htfjn tartjk, s minden az ppen 20. vt betlttt fiatal rszt vesz rajta) alkalmval kapnak egy furisode (振袖) nev kifejezetten hajadon lnyoknak sznt, hossz ujj, dszes kimont.
Ezt leszmtva kimont leginkbb eskvn, temetsen, teaceremnin szoks viselni. A kimon nyri vltozata, a yukata, amely pamutbl kszl, s mindssze egy rtegbl ll, nagyon npszer viselet Japnban mind a mai napig; ugyanis knyelmesebb benne elviselni a hsget. Nagyon sok vidki szlloda s fogad ad frdkpeny helyett vagy mellett a szlloda emblmjval elltott Yukatt a vendgeknek, hogy azok a hotel terletn abban kzlekedjenek; illetve ez a hagyomnyos viselet a nyri tzijtkok nzshez is.
Nhny divattervez, mint Hanae Mori, illetve nhny kimon gyrt cg, mint a Suzunoya, igyekeznek kzel hozni a kimont jbl a fiatalokhoz, ezrt elterjedtek az egszen modern mintk is: leoprd-minta, Pucci-minta, illetve egyes Disney rajzfilmekhez dediklt kimonfestsek is.
Forrs: www.wikipedia.hu |