A Heian-korban brzoltk a sint istensgeket egyenknt. Sajtos fejelemeket sszeilleszt technikt fejlesztettek ki, egy volt a "dzssz". Ez id tjt alakult ki a dekoratv s elbeszl jelleget egybetvz festmnytekercsek japn iskolja. A nemzeti rzs megjelent a festszetben, tipikus forma volt a japn tj, a japn let, a szoksok a jamatoe stlusban. Szp pldja ennek Gendzsi-monogatariemakinomo (hossz vzszites kptekercs) csodlatos betivel, tls irny kompozcijval, eleven szneivel. Fudzsivara no Takanobu a szzad vgn klnleges portrfestszetvel tnt ki.
A Heian kor vgn keletkezett a hres szzadi rajztekercs, a Csdzsu Giga. Ngy ilyen tekercs maradt fnn, de sajnos szveg nlkl. Csak sejtjk, hogy a korabeli let fonksgait jelenti meg a rajzol mester, ironikusan, emberies felejthetetlen llatfigurkba rejtve a korabeli karaktereket.
A Kamakura-korszakban a festszetet tovbbra is a jamatoe uralta, a vzszintes tekercsek klnbz legendkat, trtnelmi esemnyeket, s hressgek lett brzoljk, megelevent emakinomkkal.
A fellendl tusfests a Szung s Juan tekercsek stlust idzi, de kifejldtt a japn termszetbrzols. Ekkor jelentek meg a kakemonk (fggleges tekercsfestmnyek). A 15. szzadban az ajtkra, paravnokra risi tjkpeket festettek.
A Muromacsi-korban /1333-1568/ a mvszet virgzsnak indult. A termszetes s dsztelen felletek hangslyozsval hatott az sszes mvszetre, idertve a kertmvszetet, az ptszetet, s a teaszertarts szigoran tiszta vonalvezets cserpednyeit. A tusfests cscspontjt Szess mvszete jelentette. A kpek mindssze nhny ecsetvonsbl lltak, s Knban is igen npszerek voltak. Hamarosan a vezet szerep a Kan-irnyzat lett a mhelyekben feleleventettk a jamatoe festszet hagyomnyait.
A Momojama-kor /1573-1616/ a mvszet virgkort hozta. A hadvezrek erdtett vrait fnyzbben dsztettk. A kereskedi rteg kialakulsa j zlst hozott magval, a paravnokat a portuglokat brzol egzotikus kpek dsztettk. Ekkor szlettek meg az ujokije alapjt jelent zsnerkpek. A keresked szrmazs Tavaraja Sztcatu j dsztstlust fejlesztett ki a jamatotbl, melynek cscspontja Ogata Korin s ksbb Marujama kjo mvszete lett. A mvszek nem ismertk el Knt, ezrt a stlust sem utnoztk.
Az Edo-korszak /1615-1868/ ukijonyomatait (a ml vilg kpeit) olyan mvszek ksztettk mint Hokuszai, Harnubu. Tmjukat ednak, a mai Tokinak trsasgi letbl vettk. Koruk kurtiznjait s sznszeit festettk meg. Ezt a npszer mfajt tmegesen gyrtottk fanyomatokon. a nyomatkszts fknt a 18. szzad s 19. szzadban virgzott.
Forrs: www.wikipedia.hu |