A japn konyhamvszetet mr az kortl kezdve meghatrozott sma alapjn gyakoroltk, melyek az Edo-korig fentmaradtak. Ezek a szigor szablyok alaktottk dnten Japn klnbz teleit harmonikus egssz, a mai, ltalunk is ismert, npszer japn konyhv.
A Ricu Rj rendszer kori csszri llam idejn mindenfle, a csszri udvar tkezsvel/ tkeztetsvel kapcsolatos tisztsget hoztak ltre a Palotagyi Minisztriumon bell. A Nagy tekfog, a legfontosabb tkezssel foglalkoz tisztsgvisel pldul felgyelte a minden tartomnybl rkez lelmiszereket. Tenmu csszr idejn ezek a hivatalok, tisztsgek mg kzvetlenl a csszr irnytsa alatt lltak, majd hamarosan a Nagy llamtancs felgyelete al kerltek.
Az udvari llam idejn, mikor a csszr ismt kezbe akarta ragadni a hatalmat, s cskkenteni a Nagy llamtancs befolyst, az .n. kurdodokoro ellenrzse al rendelte ket. (A kurdo-k szemlyesen a csszr ltal kinevezett hivatalnokok voltak, akik a csszr kzvetlen irnytsa alatt lltak, gy az uralkod rajtuk keresztl sokkal egyszerbben s gyorsabban gyakorolta a hatalmat, mint a nehzkesen mkd Ricu Rj hivatalokon keresztl.)
A korabeli udvarban l nemesek lakomi pazarok, nagystlek voltak. Klnsen az jv vagy az j legfbb miniszter kinevezse stb. adott alkalmat a grandizus lakomknak. Az e korbl szrmaz menk az ltalunk ismert legrgibbek. Az telek tengeri keszegbl, pontybl, pisztrngbl, polipbl, fcnbl stb. kszltek s nagyon egyszeren lettek feltlalva. „Ngyfle tl”-nak nevezett, fszerekkel, zestkkel: hisioval (miszo egy fajtja), szakval, ecettel s sval teli tlkk kerltek mg az asztalra. Egyszval tnyleg nagyon kezdetleges volt a konyhamvszet. Azonban meglehetsen bonyolult szablyzatban szgeztk le a napirendtl s az alkalomtl fggen azt, hogy milyen tkszletet hasznljanak, milyen a megfelel ltzet az tkezshez s hogyan dekorljk a termet. Az teleket egy daiban nev nagy asztalon szolgltk fel.
A Kamakura-bakufu idejn a rgi idk emlkeknt megmaradtak a nagy nnepi lakomk, melyeket a nemesek arra hasznltk fel, hogy politikai befolysukat erstsk. Mivel a busik letmdja egyszerbb volt, ha egy busi szrmazs ember az udvarba kerlt egy lakomra, az alsbbrang hivatalnokok mell ltettk s az hant szolgltak fel neki. Az han elksztse: fzz rizst egy lbosban, tedd ki egy tlkba, majd a hromfle italksrvel (kb. srkorcsolyval, ha lett volna akkor sr): medzval, kagylval s umebosival fogyaszd, amit zests meg ss ecettel.
Amikor azonban megnvekedett a busik hatalma s befolysa, az han is pomps lakomv vlt.
Tovbb ebben a korban jttek ltre a „megtisztulsi telek”. Japnban, ami buddhista orszg is volt, eddig is ltezett a klnbz buddhista nnepek alkalmval val „megtisztuls” szoksa. A zen irnyzat meghonosodsval szigor szablyokat hoztak ltre az tkezst illeten, s megszabtk azoknak az teleknek az elksztsi mdjt, amelyek segtettek a megtisztulsban .
Az szaki s Dli udvarok kortl a Muromacsi-korig a trsadalomban a busi rteg volt a legmeghatrozbb, gy az tkezsek szablyait, etikettjt is az letmdjuk hatrozta meg. Azt mondjk, ebben a korban fejldtt tkletesre a japn konyhamvszet. A Muromacsi-bakufu idejn a busitrsadalom tvette a nemesek szoksait, letmdjt, s ezeknek a sajt szoksaikkal, letmdjukkul val sszekeveredsnek egy egyedi, sajtos kultra lett az eredmnye.
Ami az teleket illeti, a nemesi trsadalom krben tartott nagy lakomkat s az ottani teleket alapul vve jtt ltre a nagy nnepi lakoma j, sajtos stlusa. Ezzel egytt, a szertartsokkal, rtusokkal foglalkoz tisztviselk otthonaiban jelentek meg elszr a nem hivatalos alkalmakra kszlt, de a szertartsok szablyaiban foglalt mdon elksztett telek.
A Muromacsi-kortl az Azucsi-Momojama-korig jttek ltre a mai teaszertartshoz hasznlt, tea mell csipegetett telek, amik elksztst szintn szablyokba foglaltk s tovbbhagyomnyoztk az utkornak. A teaszertarts ekkoriban alakult ki. |